Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Pet Trend
 4. Filozofie bílkovin
25.02.2021
Pet Trend

Filozofie bílkovin

Páníčci vědí, že pokud chtějí být zdraví a silní, měl by jejich jídelníček obsahovat určité množství bílkovin neboli proteinů. Ty jsou totiž podstatou všech živých organizmů, tedy i psů a koček. Každý z nás určitě zná někoho, kdo se rozhodl maso a jiné živočišné produkty nejíst a živit se čistě stravou rostlinnou – u člověka to většinou možné je. Kočky a psy to však mají jinak a vegetariánství jim opravdu neprospěje. Těla obou druhů mazlíčků jednoduše vyžadují výživu založenou na živočišných bílkovinách. Chcete vědět proč a dozvědět se o proteinech v jídelníčku mazlíčků více?


Cožravec?

Jak kočky, tak psi jsou masožravci, to je holý fakt, takže se bez živin pocházejících z masa prostě neobejdou. Přesněji řečeno, psi jsou někdy klasifikováni jako všežravci (mohou jíst celou škálu rostlinné i živočišné potravy), ale někdy prostě jako masožravci – jsou potomky vlka obecného, pravého, nefalšovaného masožravce. Kočky jsou někdy považovány za tzv. obligátní, nebo pravé masožravce. To v podstatě znamená, že jejich organizmus je závislý na živinách živočišného původu, ale mohou přijímat i malé množství rostlinné stravy bez negativních zdravotních následků. Jejich trávicí systém však není určen ke rozsáhlejšímu zpracovávání rostlinné potravy, takže dělat z kočky vegetariána nebo vegana opravdu není dobrý nápad.

Trávicí trakt koček a psů je mnohem kratší než ten lidský. Typická doba průchodu potravy je 12-30 hodin u psů a 12-24 hodin u koček, tedy o dost méně než 30 hodin až několik dní, které platí pro lidi. Kratší čas průchodu potravy znamená, že kočky a psi nejsou schopni zcela zpracovat řadu zrn a dalších forem uhlohydrátů a bílkovin. Krmiva, která obsahují zrna a další rostlinné ingredience jako hlavní zdroj bílkovin, nejsou pro psy a kočky optimální (o problematice bezobilných krmiv jsme psali v tomto článku). Pro páníčka je zásadní, aby si pečlivě četl složení krmiv, která kupuje, a vybral si takové, které obsahuje vhodný zdroj bílkovin. Vždy od prodejce vyžadujte přesné informace o složení krmiv, případně tzv. garantovanou analýzu (o tom, podle čeho vybrat správné krmivo si zase můžete přečíst tady).

Stavební kameny

Masožravci potřebují k pevnému zdraví přijímat živočišné bílkoviny a tuky. Bílkoviny jsou nezbytné pro růst a vývoj a jsou klíčové pro stavbu a údržbu svalového a kosterního systému, stejně jako pro imunitní systém. To, že nezbytné jsou bílkoviny, je zjednodušené tvrzení. Jsou to totiž aminokyseliny obsažené v bílkovinách, o co tu ve skutečnosti kráčí. Proteiny, které jsou ve stravě přijímány, jsou trávicím traktem rozkládány právě na aminokyseliny. Ty potom v organizmu slouží jako stavební kameny a jsou využívány pro výstavbu a opravy jednotlivých buněk těla. Kočky a psi potřebují k životu 22 aminokyselin. Některé z nich jsou tzv. „esenciální“. To znamená, že do těla musí být dodávány v potravě. Jinými slovy, organizmus si je neumí vyrobit sám. Tělo psí vyžaduje 10 esenciálních aminokyselin, tělo kočičí jich stravou potřebuje dodat dokonce 11.

Ze všech stran se doslechnete, že je hlavně potřeba, aby bílkoviny v krmivu byly kvalitní. To je sice pěkná fráze, ale jak vlastně poznáme, co je kvalitní bílkovina? Kvalita proteinu se dá zhodnotit dle několika kritérií, přičemž dvě jsou pro páníčka, potažmo pro mazlíčka, obzvláště zásadní. Je to jejich biologická hodnota a stravitelnost.

Biologická hodnota

Tento aspekt porovnává, jak výživné nebo kompletní jsou různé části proteinu. V potaz se bere schopnost bílkoviny poskytnout tolik potřebné aminokyseliny, zvláště pak ty esenciální, a dodat je tělu v ideálním množství. V tabulce níže se můžete podívat na orientační biologické hodnoty vybraných bílkovin. Na první pohled nás asi trkne fakt, že rostlinné proteiny asi nebudou tak kvalitní jako ty živočišné.

Stravitelnost

Tento aspekt představuje míru schopnosti těla rozložit a strávit bílkovinu a vše důležité, co obsahuje, pro potřeby buněk. Vysoká stravitelnost znamená kupu aminokyselin, nízká zase to, že bílkovina trávicím ústrojím projede nevyužitá a organizmus si z ní vezme minimum. V následující tabulce vidíme orientační hodnoty stravitelnosti bílkovin, které se běžně objevují v krmivech pro mazlíčky. Znovu si můžeme všimnout rozdílu mezi živočišnými a rostlinnými proteiny.

Když si dáme dohromady 1+1, tedy obě tato nejdůležitější kritéria, jasně v horních částech tabulek vidíme, které proteiny se pro naše mazlíčky dají považovat za kvalitní. Pokud pes nebo kočka netrpí nějakým specifickým zdravotním problémem a nemá od veterináře nakázanou speciální dietu, krmivo s živočišným zdrojem bílkovin by mělo tvořit základ jídelníčku.

Běžné zdroje bílkovin

V krmivech se můžeme setkat se třemi typy zdrojů bílkovin: maso, moučka a vedlejší produkty. Obecně přirozeně platí, že čím méně zpracovaný zdroj bílkoviny je, tím lépe. Vždycky bude lepší konkrétně jmenovaný druh masa, než prostá položka „maso“ nebo rovnou „moučka“a další obecné termíny.

Buďme konkrétní

Konkrétně jmenované proteiny, jako je „hovězí“, „losos“ a „kuře“ jsou tedy zpravidla méně zpracované a hodnotnější, než jindy na obalu uvedené obecné termíny, jako je „maso“, „drůbež“ nebo „ryba“. Ty konkrétní by tedy měly vždy tvořit základ krmiva vašeho mazla. Nejčastější konkrétní zdroje bílkovin jsou:

 • Kuře/cí
 • Hovězí
 • Losos
 • Jehněčí
 • Makrela
 • Kachna
 • Zvěřina/divočina
 • Bizon
 • Krocan/krůta
 • Vepřové

Co je moučka?

Zní vám tento termín nevábně? Není to nic hrozného. Moučka je v podstatě živočišný produkt, který je rozemletý a vysušený. Výsledkem je vysoce koncentrovaný zdroj proteinu. Moučka se v krmivech pro mazlíčky používá pro zvýšení podílu bílkovin. Není to špatný a škodlivý doplněk, ale je vysoce zpracovaný a bílkovina tedy není v porovnání s konkrétním masem plnohodnotná. Dalším negativem může být to, že do mouček se někdy přidávají konzervanty, což vždy budí kontroverze a diskuse o (ne)závadnosti. Pokud je tedy v receptuře moučka použita, je dobré, když není hlavním zdrojem bílkoviny, ale jen malým doplňkem.

To vedlejší

Dalším typem zdroje bílkovin v krmivech jsou vedlejší produkty. Ty jsou sice živočišného původu a nějaké ty aminokyseliny dodají, nicméně jedná se jednoduše o zbytky po zpracování celého poraženého zvířete. Je to tedy nejméně hodnotný zdroj bílkoviny, u kterého nikdy nevíte, co přesně obsahuje a co vlastně mazlíčkovi do misky servírujete. Nějaké vedlejší produkty mohou navíc být špatně stravitelné až nestravitelné, takže protein, který je uvnitř ukrytý a který by váš mazel rád využil pro svoje svaly prostě projede dál a později ho najdete na trávníku… Vřele doporučujeme se krmivům s vedlejšími produkty širokým obloukem vyhýbat.

Bezejmenné

„Maso“, „živočišné produkty“, „ryba“, nebo přinejhorším prostě jen „vedlejší produkt živočišného původu“. Takovéto termíny se většinou používají pro produkty sloužící k doplnění méně kvalitních krmiv jako vedlejší produkty, moučky nebo jako dodatečný zdroj tuku. Jsou ale tak neurčité, že nikdy nevíte, co znamenají. Pokud nejasné položky tohoto typu tvoří základ složení vašeho oblíbeného krmiva, naše rada zní: “Oblibte si jiné!”

Rostlinné

V dnešním článku už jsme si říkali o nemasných zdrojích bílkovin, jako jsou kukuřice, pšenice, sója nebo hrášek. Jakkoli mohou obsahovat kvalitní bílkoviny pro člověka, zažívací trakt mazlíčka si s nimi poradí jen částečně. Biologická hodnota a stravitelnost jsou prostě u rostlinných bílkovin pro mazly nízké, takže většina z nich trávicím traktem vašeho chlupáče nevyužitá jen projede.

Až příště budete pečlivě číst etiketu na krmivu, snad si vzpomenete na náš článek a vyberete ty správné bílkoviny! Někdy si o proteinech řekneme i pár dalších zajímavostí a uděláme mazly ještě šťastnějšími.

 

Zdroj článku: HPF

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Pet Trend

Kozlovice 1014

739 47

 
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz