- Štítky blogu
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
6 tipů, jak vybrat správné krmivo pro vašeho mazlíčka
Jsme rádi, že se chcete něco nového dozvědět a vašemu mazlíčkovi zpříjemnit život! Dnes si řekneme, jak pro něj vybrat to nejvhodnější krmivo. Existuje nepřeberné množství různých značek a typů krmiv, až z toho jdou hlavy kolem. Tak jak vybrat to, které vašemu mazlíčkovi bude vyhovovat nejlépe?
Když se budete řídit následujícími 6 body, zajistíte vašemu psovi nebo kočce žaludek naplněný živinami a látkami, které přispějí k dobrému zažívání a celkovému pevnému zdraví.
Tak jdeme na to:
1) Věnujte pozornost a neúnavně se ptejte na kvalitu ingrediencí. Ta je pro celkový efekt krmiva na zdraví a energii psa nebo kočky nejdůležitější. Některá levnější krmiva mohou obsahovat ingredience, které nejsou dobře stravitelné a mohou i způsobit zažívací potíže. Proto se často stává, že spotřeba levnějšího krmiva je vyšší a ve výsledku za něj zaplatíte více. Toho kvalitního by totiž stačilo menší množství. Šetřit se tedy v tomto ohledu úplně nevyplatí.
2) Vybírejte krmivo podle jeho hlavního zdroje bílkovin. Dle zákona jsou ingredience s největším váhovým podílem v balení uvedeny na etiketě na prvních místech. Můžete tak snadno zjistit, jakých ingrediencí je v balení nejvíce. To ovšem neznamená, že na začátku jsou uvedeny ingredience nejvýživnější. Např. maso může být v krmivu obsaženo i sušené, tedy lehčí, a tím pádem bude uvedeno na etiketě níže, i když může obsahovat víc bílkoviny než maso čerstvé. Pokud váš mazlíček netrpí žádnou alergií, každý zdroj bílkovin je vhodný. Pokud má ale citlivější zažívání, může být výběr zdroje bílkovin trochu větší výzva. Vyzkoušejte nějaký zdroj, který váš mazlíček nikdy předtím neměl, třeba kachnu nebo zvěřinu. Dobrou volbou je v takovém případě i krmivo s omezeným počtem ingrediencí (LID), a tedy menší pravděpodobností alergické reakce.
3) Pokud chcete porovnat krmiva mezi sebou, vyplatí se podívat na tzv. garantovanou analýzu (= analytické složky), která by měla být uvedena na obalu i na stránce, kde si balení objednáváte. Údaje analýzy jsou neocenitelné v tom, že vám poskytnou přesné procentuální podíly jednotlivých složek daného krmiva. Víte tedy přesně, kolik procent bílkovin, tuků, vlákniny, vlhkosti a popeloviny je v balení obsaženo a můžete ho tak snadno porovnat s jiným krmivem, klidně i od jiné značky, aniž byste museli podrobně zkoumat složení obou nebo několika porovnávaných produktů.
Ano, v předchozím odstavci jsme jmenovali popelovinu (někdy se také říká prostě popel) a aby nedošlo k mýlce, věnujeme popelu samostatný malý odstavec. Název popel v kontextu jídla nebo krmiva je pro běžného smrtelníka trochu matoucí, ale nebojte, do kvalitních krmiv se opravdu klasický popel nepřidává. Pod tímto označením se totiž jednoduše skrývá podíl všech minerálních látek v balení. A proč popel? Když se pro analytické účely spálí všechny ingredience v krmivu, zbydou jen tyto nehořlavé, anorganické minerály. A tomu, co zbyde po hoření, se říká… popel.
4) Nezapomeňte se podívat, pro jaké životní stadium mazlíčka je krmivo určeno. Kvalitní krmivo by mělo na obalu uvádět, zda je vhodné pro všechny psy/kočky, nebo je určeno např. hlavně pro štěňata a dospívající, dospělé, nebo výhradně pro seniory. Složení je u takovýchto krmiv samozřejmě přizpůsobeno potřebám mazlíčků v různých obdobích života.
5) Vezměte v potaz míru aktivity vašeho psa nebo kočky a také jejich váhu. Ačkoli se u spousty krmiv na trhu uvádí, že jsou vhodná pro všechny psy nebo kočky, někdy je nutné sáhnout po krmivu pro specifické potřeby, např. s menším množstvím kalorií pro mazlíčka s nadváhou nebo s větším množstvím bílkovin pro aktivního sportovce, který potřebuje více síly a energie.
6) Dodatečná pozitiva, která mohou ovlivnit výběr krmiva, jsou např. obsah omega-3 mastných kyselin, nebo obsah ovoce a zeleniny či bylinek, jako je rozmarýn, který pomáhá udržovat krmivo čerstvé.
Teď už máme lepší představu o tom, jak vybrat správný obsah misky pro našeho přítele. Pokud tedy budete plánovat vašemu mazlíčkovi krmivo změnit, aby mu sedělo lépe, nestačí ho prostě koupit a začít z ničeho nic servírovat.
Zdroj článku: HPF