Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Pet Trend
  4. Moji psi mají rádi výkaly a bláto. Co je k tomu vede?
07.01.2021
Pet Trend

Moji psi mají rádi výkaly a bláto. Co je k tomu vede?

Spousta psů praktikuje řadu aktivit, které jsou pro nás páníčky opravdu odpudivé. Kromě toho, že jim nevadí se napít ze záchoda, vyválet se ve smradlavých materiálech”, nebo si olizovat nejrůznější části těla, rádi si někdy pochutnají na výkalech. Ty mohou být jejich vlastní, nebo cizí, a klidně i od jiného zvířete nebo člověka. Chutná jim to? Je to zdraví nebezpečné? Proč to vůbec dělají? A proč se tak rádi v exkrementech a blátě válejí? Čtěte dále a rozluštěte s námi tyto záhady!

Zvyku jíst výkaly se odborně říká koprofagie a zná ho většina páníčků. Jdete se psem na procházku, užíváte svěžího vzduchu a než se nadějete, váš pes najde hovínko jiného zvířete a už je v něm. Určitě ten pocit znáte. Je to asi jeden z mála momentů, kdy se vám s ním nechce tak úplně vřele pomazlit. Z pohledu vašeho psa se ale nejedná o nic odpudivého. Může to sice poukazovat na nějaký zdravotní problém nebo nutriční nedostatek, ale na druhou stranu nejde o nic úplně nebezpečného, a už vůbec ne neobvyklého.

Vlčí DNA

Jednou z příčin, proč to někteří psi tak rádi dělají, je to, že to prostě mají v genech. Psi se vyvinuli z vlků, kteří se kromě lovení později začali živit zbytky a odpadky v okolí lidských obydlí. Co našli, to spolkli, a mohly to být klidně i lidské výkaly. Proto se i dnešní pes domácí, který s vlkem sdílí většinu DNA, občas nestydí vzít do huby cokoli, co se na zemi povaluje. Včetně výkalů.

Nutriční hodnota

Dalším důvodem může být i nedostatek živin přijímaných z potravy, potažmo zdravotní problém, kvůli kterému se některé živiny špatně vstřebávají. Pro některá zvířata, jako je třeba králík, je pojídání exkrementů dokonce zcela běžných způsobem, jak získat klíčové živiny. Kdyby to nedělali, zadělali by si na zdravotní problém a špatný vývoj.

Psi to ale naštěstí nepotřebují a všechny potřebné živiny by měli přijímat z krmiv, která jim podáváme. V některých fázích života je to nicméně docela normální záležitostNěkteré feny mohou například olizovat svá štěňata, aby je přiměly k vylučování a snědení vlastních výkalů. To je přirozené a není to zdraví nebezpečné. Pokud se ovšem jedná o výkaly jiných zvířat, které mohou být kontaminovány parazity, viry nebo toxiny, může to mít negativní zdravotní následky. Toto chování by mělo u štěňat v každém případě vymizet zhruba do devátého měsíce věku.

Pokud vašemu psovi chybí nějaké živiny, mohou ho přitahovat například exkrementy kočičí. Ty totiž obsahují více tuku a bílkovin, protože sama kočičí strava je na ně bohatší. Pokud kupujete levnější krmiva a váš pes jí výkaly často, vyzkoušejte krmivo kvalitnější. Může se opravdu jednat o nedostatek živin, které se potom pes snaží sám dohnat jinak.

Atraktivita hovínka

Když koupíte novou hračku a s vaším mazlem s ní dovádíte, používáte roztomilý, vyšší, rozjařený hlas, abyste zvýšili atraktivitu hračky a ta tak vašeho psa i příště bavila. Když na procházce dojde k radostné události vyloučení kvalitního exkrementu, někteří páníčci se chovají stejně jako s novou hračkou, protože mají přirozeně radost, že jsou jejich psi zdraví a že hovínko nepozorovaně neskončilo doma na zahradě. Stejně tak když se pes přiblíží k cizímu výkalu a páníček vyjekne a snaží se ho odtáhnout, může to psovi připomenout hru. Tyto situace mohou zvýšit atraktivitu onoho předmětu, takže když příště mazel spatří, jak se něco takového povaluje na zemi, hned si půjde „hrát“.

Podobným důvodem je i to, že váš mazlíček to uvidí dělat jiného psa a prostě to bude chtít zkusit taky. Přece by to ten druhý nedělal, kdyby to nebylo dobré! Ten to zase naučí svého kamaráda, no a začarovaný kruh je na světě.

Pár faktů o koprofagii:

Koprofagie je běžnější v domácnostech s více psy nebo jinými mazlíčky.
U fenek je větší pravděpodobnost pojídání výkalů než u psů.
Drtivá většina pojídačů preferuje čerstvé exkrementy, maximálně 2 dny staré.
Populární jsou pevné exkrementy, třeba i zmrzlé.
Většina psů nejí výkaly vlastní, jen ty od jiných psů.

Vliv prostředí

V mnoha případech se pes uchyluje k jedení výkalů kvůli určitému stresu z okolí. Těchto faktorů je opravdu mnoho, ale abychom se vešli do čitelné podoby našeho článku, uvedeme ty nejčastější.

Může to být třeba pobyt v izolaci nebo stísněném prostoru. Pokud pes pobývá většinu času zavřený nebo stísněný, je u něho mnohem větší pravděpodobnost, že se stane pojídačem, než když tráví čas v lidské společnosti. S tím souvisí i to, že když je zavřený, má k výkalům neustálý přístup a hlavně si může vytvořit asociaci jejich zápachu s vůní jídla. Nemusí mezi nimi potom vidět takový rozdíl. Když má pes navíc nedostatek pozornosti a chce ji od vás získat, spolehlivou metodou je právě pozření hovínka, nemyslíte?

Dalším důvodem může být příliš tvrdý trénink v domácnosti. Pokud u psa vytvoříte pocit strachu z trestu za to, že se mu doma něco nepovedlo, například že to právě nestihl ven, bude mít tendenci po sobě příště „uklízet“. Poslední zajímavostí a příčinou pojídání je to, že pes může občas sníst cizí výtvor, pokud pochází od staršího a slabšího člena zvířecí domácnosti. Vědci předpokládají, že to může být pradávný instinkt, jak chránit smečku před predátory!

Co s tím?

Pro začátek se sluší říct, že pokud váš pes bude mít pravidelný přístup k exkrementům, které ho přitahují, občas si prostě dá. Pokud to udělá na procházce, musíte si jednoduše natrénovat přísný a rozhodný příkaz typu „fuj!“, který pes okamžitě pochopí. Když ho budete pravidelně a přísně odrazovat, odvykne si to dělat. Dále byste měli mít pod kontrolou prostředí domovaUklízejte po vašem mazlovi i po ostatních zvířatech. Mějte záchody vašich koček mimo dosah psa. Věřte, že to usnadní život i těm kočkám… Když pes nebude mít k výkalům pravidelně přístup doma, kde se občas nudí a proto si zavdá, venku ho ani nenapadne je ochutnávat. Pokud pejska láká jeho vlastní čerstvý výtvor, okamžitě ho po vykonání potřeby odtáhněte, nabídněte mu voňavou alternativu v podobě kvalitního pamlsku nebo ho hned nechte něco aportovat a ve volné chvíli po něm ukliďte.

Pokud vám nicméně přijde, že to váš mazel přehání a něco není v pořádku, určitě neváhejte a běžte se poradit s veterinářem! Může se jednat o nějaký zdravotní problém. V takovém případě to může být již zmiňovaný nedostatek živin nebo vitaminů s východiskem systematického doplňování vitaminů nebo enzymů, případně úplné změny stravy.

I když nám to přijde naprosto nechutné, psi to mají jinak. Vypadá to, že občasná koprofagie zdravému, očkovanému psovi kromě případných lehkých zažívacích potíží nebo parazitů nijak neublíží.

Zase se vám vyválel?

A proč se mazlové ve výkalech a jiné špíně tak rádi válejí? Existuje několik teorií, ale nic není úplné jisté. Téměř určitě se za tím skrývá nějaký pradávný instinkt, který psi zdědili po vlcích. Funkce tohoto instinktu již sice asi vymizela, geny ale velí dál. Mohl to být způsob maskování před kořistí. Navoním se něčím jiným a přírodním, abych byl nenápadný. V případě válení se ve zdechlinách, což vlci také běžně dělají, může zase jít o formu ochrany. Navoním se jako puma a nikdo mě nebude chtít sníst. Další zajímavou teorií je, že pomocí (zá)pachů na kožichu se dají zpět ke smečce přinést přesné informace o kořisti nebo jiné dobrotě, kterou jedinec objevil. Protože je čich pro psa nejdůležitějším smyslem a má ho několikatisícinásobně citlivější než lidé, což je pro člověka doslova nepředstavitelné, ještě dlouho asi jejich přesným důvodům neporozumíme. Na to myslete, spolu s tím, že váš pes má v sobě stále velkou část vlka, i když na to třeba úplně nevypadá.

 

Zdroj článku: HPF

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Pet Trend

Kozlovice 1014

739 47

 
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz