Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Pet Trend
  4. Měl by mazlíček jíst bezobilná krmiva?
24.03.2020
Pet Trend

Měl by mazlíček jíst bezobilná krmiva?

Bezobilné, grain-free, bezlepkové. Nálepky, které můžeme na superprémiových krmivech, ale i na produktech určených pro lidskou spotřebu, najít čím dál častěji a existuje několik důvodů pro tento trend. Objevují se informace, že zrna jsou pro mazlíčky škodlivá a že bezobilná strava je pro ně z evolučního hlediska přirozenější. Lepek, bílkovina obsažená v pšenici, žitu nebo ječmenu, je také označován za škodlivou látku v jídelníčku páníčků. A trendy v lidském stravování a stravování domácích mazlíčků jdou často ruku v ruce. Jak to tedy s bezobilnými krmivy pro mazlíčky doopravdy je?

Pro začátek je důležité upozornit, že pod názvem „bezobilné“ nebo anglickým grain-free“ se skrývá něco trochu více, než bychom si představili podle českého slova. V angličtině totiž slovo „grain“ neboli „zrno“ zahrnuje kromě běžných obilovin, jako je pšenice, ječmen nebo žito, i zrna typu kukuřice, pohanka, quinoa, nebo dokonce rýže. Můžete si tedy být jisti, že když bude krmivo označeno jako „grain-free“, nebudou v něm ani tyto ingredience, které bychom my Češi za zrna, ve smyslu obiloviny, nepovažovali. V tomto příspěvku tedy budeme slovo „obiloviny“ nebo „zrna“ používat v širším anglickém významu.

V čem je zakopaný pes?

Obiloviny obecně obsahují mnoho (složitých) uhlohydrátů, ale často menší množství bílkovin, vlákniny, vitaminů a minerálů. Zrna tedy nejsou považována za nezbytnou živinu pro psy a kočky a často jsou používány jen jako levnější „vyplňovače“. Přesto ale ve stravě psů mohou hrát důležitou roli. Představují totiž rychlý zdroj energie v podobě uhlohydrátů. Když už sáhnete po obilném krmivu, berte určitě celozrnné. Největším zádrhelem s obilovinami je totiž to, že jsou v krmivech (ale i v produktech určených pro lidi) vysoce zpracované, a tím jsou vlastně obnaženy a zbaveny většiny živin a vlákniny.

Když je krmivo bezobilné, neznamená to, že uhlohydráty neobsahuje. Ty mohou pocházet i z jiných zdrojů jako hrách, čočka nebo brambory. Někteří mazlíčci mohou být na některá zrna alergičtí, ale většinou není nutné se vyhýbat všem. Na rozdíl od lidí, u kterých se často objevuje intolerance na lepek, mazlíčci většinou lepek tolerují bez problému. To je zajímavé z toho důvodu, že strava vlka, ve kterém mají všichni naši mazlové genetický původ, obiloviny obsahovala pouze minimálně, a to když je v žaludku měla kořist.

Vlci a divocí psi byli zvyklí na masitou stravu bohatou na bílkoviny, nicméně více než 30 tisíc let, po které jsou již psi ochočení po našem boku, udělalo své a trávicí trakt se za tu dobu uzpůsobil tak, že jsou psi obilné přísady většinou bez problému schopni zpracovat. Někteří sice mohou stejně jako páníčci být na zrna citliví, ale obecně platí, že alergie na jiné ingredience, jako je třeba hovězí maso, jsou u mazlíčků mnohem častější.

Když jsou zrna nahrazena jinou alternativou, má potom takové bezobilné krmivovyšší podíl bílkovin než krmiva běžná. To sice následuje zásadu pradávné stravy vlků, ale pro některé dnešní zdomácnělé psy, kteří k tomu trpí např. ledvinovým onemocněním, to může přinést komplikace. Většině zdravých mazlíčků ale vyšší příjem bílkovin neuškodí a často z něj budou naopak zdravotně profitovat. Alternativy obilovin navíc obsahují mnohem víc živin, minerálů, vitaminů a vlákniny.

Nejčastější alternativy obilovin v krmivech:

hrách
brambory
batáty
čočka
cizrna
tapioka

 

A co šelmy kočkovité?

 

Co se týká výživy koček, tam je situace trochu přímočařejší. Kočičí trávicí trakt je neustále bezpodmínečně nastaven na režim masožravý. Bezobilné krmivo je tedy pro kočku jasně lepší volba.

 

 

Co si z toho vzít do života?

 

Obiloviny nejsou čisté zlo a většina psů je schopna je strávit. Je to dobrý a levný zdroj energie, který ale není tak výživný. Existují i jiné, cennější zdroje uhlohydrátů, které zároveň obsahují i množství živin. Když krmivo obiloviny neobsahuje, můžete mít většinou jistotu, že kupujete jídlo bezvyplňovačů”, ale s lepšími, výživnějšími ingrediencemi. V obsahu některých levných krmiv totiž obiloviny tvoří většinový podíl. Takové krmivo pak nemá v podstatě žádnou výživovou hodnotu. I když obiloviny nejsou zase tak častým alergenem, někteří psi na ně mohou být citliví. Bezobilným krmivem potenciální riziko alergie snížíte. Bezobilná krmiva tedy představují více prémiovou výživovou variantu jídla pro mazlíčka. To ale neznamená, že krmiva obsahující zrna by byla škodlivá, pokud se to s nimi nepřehání.

 

Zdroj článku: HPF

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Pet Trend

Kozlovice 1014

739 47

 
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz