Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Pet Trend
 4. Co dělat s alergií na krmivo?
24.04.2020
Pet Trend

Co dělat s alergií na krmivo?

Přijde vám, že se váš mazel drbe příliš často, ale blechy jste v životě neviděli? Je mu po jídle nevolno, nadýmá se, nebo dokonce zvrací? Je možné, že má alergii nebo intoleranci na krmivo, které mu servírujete, resp. na nějakou jeho složku. Přečtěte si celý článek a zjistěte, jak se nepříjemným reakcím na jídlo navždy vyhnout.


NA STOPĚ ALERGII

Ačkoli nevhodná strava je až třetí nejčastější příčinou zvířecích alergií, neměli bychom ji podceňovat. Na krmiva totiž připadá zhruba 10 % alergií, které jsou u psů a koček způsobeny určitou přísadou v jejich misce. Větším rizikem pro vznik alergie jsou jen bleší kousnutí a vdechnutí nějakého alergenu. A co to vůbec alergie je? Jednoduše řečeno se jedná o nežádoucí reakci imunitního systému na určitý podnět. Imunitní systém chybně vyhodnotí nějakou běžnou přísadu jako škodlivou, vytvoří proti ní protilátky a alergická reakce je na světě.

Ve spojitosti s alergiemi se ještě objevuje termín potravinová intolerance, která je často s alergií nesprávně zaměňována. Jedná se ale spíše o zažívací problém než o reakci imunitního systému. V případě intolerance zažívací trakt jednoduše není schopen určitou ingredienci zpracovat. Známým příkladem, který se běžně vyskytuje i u páníčků, je intolerance na laktózu, kdy nejsme schopni tento mléčný cukr rozložit a strávit a způsobí nám tak zažívací potíže. I když symptomy alergie a intolerance mohou být podobné, pro správnou diagnózu a úlevu pro našeho mazlíčka je třeba tyto dvě věci rozlišovat.

Toto jsou nejčastější alergeny v krmivech:

 • hovězí
 • kuřecí
 • jehněčí
 • ryba
 • soja
 • mléčné produkty
 • kukuřice
 • pšenice
 • kvasnice

Nejčastější příznaky alergie u mazlíčků potom jsou:

 • svědění kůže
 • svědění (a lízání) pacek
 • zažívací potíže
 • chronický průjem
 • nadýmání
 • vypadávání chlupů
 • ušní infekce

Alergie se nejčastěji objevuje mezi 2. a 6. rokem života, ale může se projevit kdykoli a nezávisle na rase a pohlaví. Pokud zjistíte, že mazlíček trpí alergií na jednu ingredienci, pravděpodobně bude citlivý i na nějaké další.

JAK TEDY S ALERGIÍ BOJOVAT?

1) Důležité je vzít mazlíčka k veterináři. Dodnes sice nejsou známy všechny mechanizmy alergických reakcí, ale odborník je schopen takový stav dle symptomů diagnostikovat a také vám poradit, jak postupovat dále.

2) Kupujte co nejkvalitnější krmiva. Máte tak jistotu, že nebudou obsahovat různé „vyplňovače“, plísně nebo roztoče.

3) Sledujte složení krmiv, která kupujete. Alergenem je nejčastěji uhlohydrát nebo bílkovina a je zásadní odhalit, jaké ingredience jsou na vině. Veterinář vám poradí, jak připravit stravovací plán, který vám v tom pomůže. Je třeba zavést takovou kombinaci jídel, která eliminuje všechny potenciální alergeny, ale zároveň bude splňovat všechny nutriční požadavky. Čistá, nebo chcete-li, eliminační dieta by měla obsahovat pouze jeden zdroj, nejlépe neobvyklé, bílkoviny a jeden zdroj uhlohydrátu. Za neobvyklou bílkovinu se dá považovat losos, kachna nebo třeba bizon. Pro tyto účely je ideální sáhnout po krmivech s omezeným počtem ingrediencí. V období „čisté“ stravy je zásadní, aby mazlíček nejedl absolutně nic jiného, pouze toto krmivo a čistou vodu.

4) Pro pohodlné stravovaní a klidný život v budoucnu je zásadní přesně zjistit, jaké ingredience vašemu mazlovi alergii způsobují. Budete ale muset být trpěliví. Když příznaky alergie během podávání „čisté“ diety vymizí, přejděte opět na krmivo staré. Pokud se symptomy do 14 dní znovu objeví, finálně se tím potvrdí, že se opravdu jedná o alergii na jídlo. Původní krmivo opět vyřaďte a začněte servírovat znovu to ”čisté”. Do něho postupně po jednom přidávejte potenciální alergeny: přikrájejte do misky kousky kuřecího, přisypte trochu pšeničného výrobku, kukuřice atd. Když objevíte viníka, vyřaďte ho navždy. Mějte ale na paměti, že potenciální reakce se nemusí objevit hned, ale klidně během několika dní.

5) Po celou dobu sledujte chování a pocity vašeho mazlíčka po jídle. Zapisujte si, co přesně servírujete a jaké jsou reakce. Až vše uvidíte černé na bílém, dojde vám spousta souvislostí.

Vězte tedy, že příčinou drbání nemusí být jen blecha nebo vdechnutý prach při vysávání.

Zdroj článku: HPF

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Pet Trend

Kozlovice 1014

739 47

 
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz