Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Pet Trend
  4. Jídla, která by psi nikdy neměli jíst
23.06.2020
Pet Trend

Jídla, která by psi nikdy neměli jíst

Každý správný páníček chce pro svého mazlíčka to nejlepší, a s tím jsou neodmyslitelně spojené dobroty, kterými můžeme psovi přilepšit. Existuje ale řada běžných potravin, které pro mazla dobré rozhodně nejsou, i když se to na první pohled nemusí vůbec zdát. Už jsme se tu bavili o tom, jaké „lidské” potraviny jsou vhodné i pro psa nebo jestli je pro něj zdravé ovoce, na kterém si běžně pochutnávají páníčci. Dnes tedy tuto trilogii zakončíme různorodými potravinami, které by mazlíčci v žádném případě pozřít neměli, případně těmi, které sice nejsou životu nebezpečné, ale zároveň nejsou zdraví prospěšné a je tedy dobré se jim vyhnout. 


článku o ovoci jsme si povídali o tom, které z těchto přírodních sladkých dobrot jsou pro vašeho psa dobré, a které ne. Protože se dnes bavíme o těch potravinách, které našemu chlupáčovi dávat nechceme, připomeneme si i ty ovocné z minula.

Na prvním místě sem určitě patří hroznové víno a hrozinky, které mají u mazlíčků prokázanou souvislost s častými případy selhání orgánů, zvláště pak ledvin. Jako škodlivá se také ukázala zahradní pochoutka jménem rybíz, který má podobně vysokou toxicitu jako hrozny a hrozinky. Jako komplikovaný případ jsme zmiňovali rajče (hlavně nedozrálé plody nebo jeho listy a stonky), které obsahuje, stejně jako třeba syrové brambory, solanin. Ten může být pro psa velmi nebezpečný. V článku o „lidských” potravinách pro mazlíčky jsme dále upozorňovali na makadamové ořechy, které jako možná jediné ořechy představují pro psy zdravotní riziko. Pojďme se pustit do dalších nebezpečných ingrediencí, abyste mohli svého mazlíčka co nejvíce uchránit před zbytečnými zdravotními komplikacemi!

#1 – Kyselé okurky

I když se jedná o variantu okurku, neznamená to, že jsou pro psa stejně zdravé. Okurek získá svou kyselost díky svému nálevu z octa, soli a dalších látek, ve kterém dlouho odpočívají. Sůl nemá ve stravě vašeho psa co dělat a nemusíme asi zmiňovat, že ostatní substance, které se do nakládaček přidávají, také nejsou pro vašeho mazlíčka to pravé. Je pravděpodobné, že po kyselých okurkách by váš pes zvracel nebo měl horečku. To samozřejmě platí i o jakékoli jiné nakládané zelenině. Občasný kousíček kyselé okurky neudělá žádnou velkou paseku, ale doporučujeme se jim raději úplně vyhnout.

#2 – Sůl

Když už jsme nakousli sůl neboli chlorid sodný, podíváme se na ni více zblízka. Nejviditelnější symptom, který budete při přemíře sodíku v těle psa pozorovat, bude zvýšená žízeň. Když pes omylem sní větší množství slaného pokrmu, může dojít i k otravě. Projeví se zvracením, průjmem, třesem, zvýšenou teplotou, záchvaty a v nejhorším případě může skončit i smrtí. Vyvážená kompletní krmiva obsahují soli dostatek a není žádný důvod něco mazlovi dosolovat. Dobroty, jako jsou slané chipsy, preclíky nebo slaný popkorn, by tedy pes dostávat rozhodně neměl. Když už mazlíček něco slaného sní, ujistěte se, že má k dispozici dostatek čerstvé vody, aby nedošlo k dehydrataci.

#3 – Skořice

Sladká, lahodná vůně skořice může být pro vašeho mazlíčka sice přitažlivá, ale toto koření pro něj není úplně bezpečné. Skořice sice není toxická, ale to neznamená, že byste ji měli psovi pravidelně servírovat. Když ho necháte požvýkat kus celé skořice, může to podráždit jeho tlamu mletou formu zase může vdechnout, což způsobí kašlání a problémy s dýcháním (možná jste to někdy zažili sami!). Pozření většího množství skořice opět vyvolá u vašeho psa zvracení a průjem a může docházet ke změnám v srdečním tepu.

#4 – Syrové kvasnicové těsto

Pokud rádi pečete, těsto je u vás doma na denním pořádku a možná že ho někdy i třeba trochu ochutnáte v syrové formě. To by ale rozhodně neměl dělat váš pes, je to opravdu nebezpečné. Kvasnice totiž při své fermentaci vytvářejí alkohol, který může vést k otravě, dalším problémem je velké nadýmání, které by těsto způsobilo. Tím jsme si vlastně zodpověděli i další dotaz – alkohol je pro mazlíčka velmi nebezpečný a často smrtící! Věříme, že není potřeba mu věnovat samostatný odstavec…

#5 – Čokoláda

Načali jsme sladké, tak se do něj pustíme naplno. Ať už jste milovníci čokolády, nebo ji naopak nemusíte, váš pes ji nemůže. Tahle dobrota totiž obsahuje theobromin a kofein, dva stimulanty, které psí trávicí systém nedokáže metabolizovat. Pozření čokolády může zase vést ke zvracení, průjmu a také dehydrataci. Tyto symptomy mohou dále vést k mnohem větším komplikacím, jako je svalový třes, záchvaty nebo vnitřní krvácení. Asi víte, že pro člověka je v přiměřeném množství zdravější tmavá (hořká) čokoláda nebo čisté kakao, protože neobsahuje tolik cukru, pro psa je však z důvodu vyššího obsahu theobrominu a kofeinu méně nebezpečná ta mléčná. To však opět neznamená, že byste mu ji měli nabízet.

#5 – Xylitol

Tato chemická sloučenina se často používá místo cukru. Že xylitol neznáte? Vězte, že pokud kupujete sladkosti, určitě ho doma máte. Jedná se o tzv. březový cukr, který v zásadě není nezdravý. Pro vašeho psa však ano. Najdeme ho v různých cukrovinkách, žvýkačkách (jasně,ty by vás asi mazlovi ani nenapadlo dávat) nebo sladkém pečivu. Když pes xylitol zkonzumuje, může to vést k rapidnímu poklesu hladiny cukru v krvi, a tím ke svalové slabosti a záchvatům. Tato látka ale může mít i závažnější důsledky, protože by u mazlíčka mohla způsobit např. poškození jater. Ptáte se, jestli je tedy lepší obyčejný cukr? Cukr opravdu potřeba není žádný a jeho nebezpečí pro psa spočívá ve stejných potenciálních komplikacích jako pro lidi – nadváha, problémy se zuby, cukrovka.

#6 – Cibule

Tato zelenina obsahuje pro psa nebezpečné látky, které jsou toxické. Poškozují totiž červené krvinky a hemoglobin, který je nutný pro přenos kyslíku krví. Když tedy mazlíček sní větší množství cibule, může to vést až k anémii. Příznaky se však projeví až za několik hodin a často až za několik dní. Pes by v takovém případě byl zesláblý, neměl by chuť k jídlu a mohl by i omdlívat. V případě závažné otravy látkami obsaženými v cibuli je třeba i krevní transfuze. Mějte na paměti, že toxické jsou všechny formy a části cibule, třeba i sušený prášek nebo listy.

#7 – Káva a čaj

Řada páníčků si bez kávy, případně bez čaje nedokáže představit svůj život. Však asi sami víte, jak šálek dobrého čaje nebo kávy dokáže člověka nakopnout. Pokud ale chcete, aby byl v euforii i váš pes, dejte mu místo kávy nebo čaje jeho oblíbenou hračku… Kvůli jejich vysokému obsahu kofeinu jsou totiž pro psa velmi nebezpečné. U kávy je všem obsah kofeinu jasný, u čaje se jedná hlavně o ten zelený a černý. Tento stimulant povzbuzuje nervový systém psa, což může vést k hyperaktivitě, zvracení, průjmu, zrychlenému srdečnímu tepu, záchvatům a třesu. Jsou zaznamenány i případy selhání plic a nebo poruchy srdečního rytmu, které vedly ke smrti. Káva, čaj a vlastně cokoli, co obsahuje kofein a podobné stimulanty, jsou tedy dobroty, které si užívejte jen vy a vašeho mazla z toho určitě vynechte.

#8 – Tučná jídla

Jazyk bude mlsně vykukovat z tlamy a pohled bude tak upřený, až budete mít pocit, že vás možná naskrz propálí. Pro plátek slaniny nebo jiného tučného nebo mastného jídla možná váš pes udělá cokoli. Vy se ale nedejte. Tuk jako takový samozřejmě toxický není, ale může způsobovat zažívací potíže, plynatost, zvracení, při dlouhodobější konzumaci zánět slinivky nebo problémy s játry. Není tedy ani vhodné, abyste mazlovi dávali tučné části masa, které vám zbyly od oběda. A pokud si vzpomenete na náš článek o mase, kostech a vývaru, v receptu na oblíbený vývar určený přímo pro psa jsme uváděli, že po vychladnutí je třeba celou vrstvu tuku odstranit a vyhodit.

(#9 – Česnek – jak to s ním tedy je?!)

U tohoto zázraku přírody probíhá velká diskuze, resp. většina lidí zastává běžně rozšířený názor, že česnek je pro mazlíčka jedovatý a může ho i zabít. Uvádíme ho v závorce a na samý konec, protože podle nás nespadá do kategorie pro psa čistě škodlivých potravin. Ano, když to přeženete, česnek je pro mazla toxický a je nebezpečnější něž jakákoli jiná zelenina ve velkém množství. Obsahuje totiž thiosírany, které mohou, stejně jako u cibule, vést k anémii. Když ale víte, jak s česnekem naložit, může z jeho neuvěřitelných zdravotních benefitů těžit i váš mazlíček! Doporučujeme však česnek z bio produkce, abyste se vyhnuli nežádoucím látkám, jako jsou třeba těžké kovy apod. Takové substance škodí samozřejmě i člověku, ale pro psa jsou nebezpečné v mnohem nižších dávkách. Česnek nakrájejte nadrobno, nechte asi 15 minut odležet a dle hmotnosti mazla můžete přidat do krmiva. Uvádí se, že jedna čajová lžička je bezpečná a zdravá pro zhruba 15kg psa. V případě jakýchkoli zdravotních problémů vašeho mazlíčka vše raději konzultujte s veterinářem. A pokud si prostě stejně nejste jistí, česneku se jednoduše vyhněte stejně jako ostatním potravinám z toho seznamu.

Zdroj článku: HPF

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Pet Trend

Kozlovice 1014

739 47

 
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz