- Štítky blogu
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Maso, kosti, vývar
Když někde uvidíte ležet nachystané kosti, je dost pravděpodobné, že vás hned napadne, že jsou asi pro psa. Je to hluboce zažitý stereotyp. Dáváte ale svému mazlovi kosti pravidelně? A co syrové maso? Je to zdravé? A vaříte psovi vývar? V dnešním volném pokračování článku o přírodním doplňování stravy mazlíčka se zaměříme právě na syrové maso, kosti a tzv. „bone broth“ neboli vývar z kostí, který může gastronomii vašeho psa posunout na novou chuťovou a výživovou rovinu.
- Syrové maso
Doplnit misku syrovým masem je skvělý způsob, jak dopřát vašemu psovi čerstvé, nezpracované živiny, což přináší mnoho výhod. Jsou to kvalitní, plné bílkoviny, které mají skvělý profil aminokyselin a vysokou biologickou hodnotu. Tyto aminokyseliny pak psí organizmus využívá doslova v každém metabolickém procesu, což vede k výrazné podpoře celkového zdraví mazlíčka.
Existuje řada mýtu ohledně krmení psa syrovým masem, které straší jeho horší stravitelností, případně zmiňují problém současného trávení suchého krmiva a syrového masa z důvodu rozdílného pH v žaludku, při kterém se tyto dvě různé součásti stravy tráví. Psí zažívání je ale na syrové maso připraveno a ani různé další potraviny naservírované současně mu neudělají problém. Pokud ovšem chcete mít jistotu, můžete najet na koncept, který známe i ze zdravého stravování páníčků - dělenou stravu - tzn. podávat granule k snídani a syrové k večeři nebo naopak. Minimálně ze začátku servírujte malá množství nově přidané potraviny a postupně můžete přidávat, Je to stejný princip, jako když přecházíte na jakékoli nové krmivo.
Malé množství syrového masa může jen prospět, jen se ujistěte, že ho máte z kvalitního zdroje, kterému můžete věřit. Výživově nejhodnotnější budou červená masa, jako je hovězí nebo jehněčí. Nemusíte se ale bát ani vnitřností. Taková játra nebo plíce jsou doslova multivitamínem pro vašeho mazlíčka!
- Kosti
„Dáš si kostičku?“ To je věta, kterou už každý z nás slyšel nebo řekl snad tisíckrát. Psa si automaticky při jakékoli příležitosti v našich myšlenkách spojíme s kostí. Proč je ale mazlíčkům páníčci dávají čím dál méně? Je to přežitek? Není, stereotyp psa a kosti se zakládá na pravdě a kosti jsou pro ně velmi důležité a prospěšné. Psi kosti milují a hlavně je opravdu potřebují. A nemyslíme to jen tak, že si s nimi chtějí hrát nebo si cvičit chrup. Mají velké množství zdravotních a výživových benefitů!
Jedním z nejlepších druhů kostí, které můžete svému mazlovi nabídnout, jsou ty syrové se zbytky masa, chrupavkami a jinými pojivými tkáněmi. Nejdostupnější a nejvhodnější budou různé druhy hovězích kostí. Ty většinou nejsou tak poddajné jako např. kosti kuřecí, takže i dobře poslouží jako žvýkací trénink a pomůžou také s čištěním dásní a zubů. To ovšem neznamená, že by byla práce hotova a nebylo pak mazlíčkovi potřeba čistit zuby… Kuřecí kosti se stejně obecně nedoporučují, nicméně platí to hlavně o těch vařených. Ty se totiž mohou při žvýkání a trávení štěpit a tvořit velmi ostré úlomky. Psovi ale ze stejného důvodu nepodávejte vařené kosti žádné, ani hovězí. Jedinou alternativou mohou být kosti povařené opravdu lehce, což je jen na povrchu zjemní, ale uvnitř kost zůstane zcela syrová. Nejideálnější a nejbezpečnější je ale jednoduše sáhnout po syrovém kusu!
Syrové kosti dodají z výživového hlediska organizmu dobrou dávku vápníku, zbytky masa esenciální aminokyseliny a chrupavky zase prospějí kloubům. Když to vezmeme kolem a kolem, kosti s masem jsou to, co by pes jedl, kdybych byl vydán na pospas divočině. Jedl je i před tím, než si ho ochočili lidé. Možná jediná nevýhoda tady existuje pro páníčka. Pes a kost rovná se nepořádek. Záleží samozřejmě na jejím druhu, ale doporučuje se kosti podávat raději venku nebo na místě, které se dobře čistí.
Zdravotní benefity doplnění jídelníčku kostmi:
- Čistší, bělejší zuby
- Zdravější dásně
- Voňavější dech
- Pevná, méně zapáchající stolice
- Pravidelná stolice
- Doplnění důležitých minerálů
Kosti jsou sice pro zdraví neuvěřitelně prospěšné, ale opět platí, že by se to nemělo přehánět. Přejídání touto pochoutkou může vyústit v zažívací potíže, průjem, zácpu. Vždycky, když vašemu mazlovi kost nabídnete, buďte poblíž, kdyby náhodou došlo k problémům. Přirozeně tu existuje mnohem větší riziko, že mu zaskočí, než když jí malé granulky něco dalšího s předpřipravenou konzistencí. Nezapomeňte ani na misku svěží vody, protože mu při žvýkání může pěkně vyschnout!
- Vývar z kostí
Řekli jsme si, že vařené kosti vhodné nejsou a můžou být i nebezpečné. Skvělou volbou je ale samotný vývar z kostí! Sice to není tak zázračný elixír zdraví, jak někteří lidé popisují, ale i vývar dodá spoustu živin, hlavně minerálů, pomůže s trávením, ale hlavně přidá novou úroveň chuti a vůně jakémukoli jídlu, do kterého ho psovi přidáte. Můžete s ním totiž perfektně vylepšit a ozvláštnit například suché granule. Příprava je navíc neuvěřitelně snadná. Pojďme se podívat, jak na to!
#1: Kosti, voda, ocet
Dejte do hrnce kosti jakéhokoli druhu. Skvěle se hodí ty, na kterých jsou klouby a chrupavky, jako jsou třeba kuřecí pařáty. Jestli vám zbyly kosti od oběda, ty jsou na vývar také vhodné. Můžete přidat česnek pro lepší chuť (možná jste slyšeli, že je pro psy toxický, nicméně v malých množstvích je naopak prospěšný - můžete ho ale vynechat, jestli máte jiný názor). Pokud máte tlakový hrnec, budete mít uvařeno rychleji, jinak budete muset vývar nechat vařit třeba přes noc. Přidejte vodu, aby sahala pár centimetrů nad úroveň kostí. Dodejte dvě až tři lžíce jablečného octa nebo citronové šťávy. To je kouzelná ingredience, která pomůže z kostí částečně vytáhnout minerály a další živiny. V obyčejném hrnci vařte 24 hodin (můžete s přestávkami, pokud nechcete vařit přes noc), v tlakovém hrnci bude stačit pár hodin.
#2: Vyčistit a tvořit
Když je uvařeno, je třeba pečlivě vybrat všechny kosti, maso, česnek a cokoli dalšího, co se uvolnilo. Kosti vyhoďte, protože vařené už nejsou pro psa vhodné. A teď přichází ta zábavná, kreativní část. Můžete přidat cokoli dalšího, co vývaru přidá něco extra na výživové a chuťové rovině! Super je třeba kapusta, fazole, brokolice nebo bylinky. Vyberte prostě potravinu, kterou má váš mazel rád (a kdyby to náhodou rád neměl, vývar je přesně tím ideálním místem, kam to schovat!).
#3: Vychladnout a skladovat
Všechno nechte spolu proležet a pomalu vychladnout. I zelenina, kterou jste přidali po vaření tak bude mít čas ve vývaru pěkně změknout. Po vychladnutí dejte hrnec do ledničky a za pár hodin budete vědět, že se vám to povedlo! Na povrchu vývaru bude tuhá vrstva tuku, kterou oddělte a vyhoďte. Pod tukem byste měli najít krásné želé, které prospěje kloubům a zažívání vašeho psa, které navíc mazlovi bude skvěle vonět a chutnat. Pokud vám nevyšlo želé, nic se neděje, vývar stejně bude skvělý doplněk jídelníčku! Jen příště zkuste na začátku přidat více octa. Vývar můžete skladovat přímo v hrnci v lednici. Máte zásobu na několik dní a potom můžete uvařit čerstvou várku. Vývar si můžete po malých porcích uložit i do mrazáku a rozmrazit, kdykoli bude potřeba.
#4: Rozdávat radost
Tohle je určitě ta nejpříjemnější část. Naservírujte vývar vašemu mazlíčkovi! Dejte mu lžíci nebo dvě na jakékoli krmivo, které jste mu do misky nachystali. Nejen že mu tím přidáte skvělé živiny, ale vývar např. granule krásně zvlhčí a porce tak bude psovi ještě více chutnat.
Komu vývar nejvíce prospěje?
Pokud mazlíčka krmíte kvalitními granulemi, dostává se mu dostatek živin, které jeho organizmus potřebuje. Jestli ale máte například více utažený rozpočet a nekupujete ta nejlepší krmiva, může být vývar velmi levným a jednoduchým řešením. Nicméně ať už se váš pes stravuje na té nejvyšší úrovni, nebo ne, proč mu někdy prostě nepřilepšit?
Další kategorie mazlů, která bude z vývarů profitovat, jsou psi s kloubními problémy. Vývar obsahuje hodně želatiny, která se podílí na syntéze kolagenu. A ten je hlavním stavebním kamenem pojivých tkání.
Skvělým doplňkem je vývar i pro vybíravé nebo dehydrované psy, případně pro mazlíčky trpící nechutenstvím. Parádní chuť a vůně vývaru jim totiž může dodat ztracený apetit. Stejně tak když trochu vývaru přidáte dehydrovanému mazlovi do vody, může ho to přimět vypít více. Myslete ale na to, že vývar neobsahuje všechny pro psa potřebné živiny. Je to tedy skvělý doplněk, ale neměli byste na něj spoléhat jako na spásný lék a kompletní krmivo, které dodá vše potřebné a vyléčí všechny nemoci.
Zdroj článku: HPF