Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Pet Trend
  4. Jak mazlíčkovi V KLIDU vyčistit zuby?
20.10.2020
Pet Trend

Jak mazlíčkovi V KLIDU vyčistit zuby?

Pokud to mazlíčkovi nedopřáváte pravidelně, určitě jste to aspoň zkoušeli. A víte, že to není zrovna zábava. A možná jste taky někdy slyšeli lidové moudro, že psí tlama je ve skutečnosti čistší než lidská ústa. To pravda není, obsahují totiž podobné množství bakterií, i když z části jiných. A proto  se i u psů běžně vyskytuje zubní kámenplak nebo zánět dásní. Stejně jako pro člověka je tedy i pro psa zásadní čistit si zuby. Chlupáč to ale ve většině případů nezvládne sám. Jak to zvládnout a vytvořit z čištění fajn rituál? Čtěte dále!


PROČ?
Čištěním zubů odstraníte vašemu příteli zubní kámen a plak z jeho tesáků. Pokud to dělat nebudete, může se plak se zubním kamenem začít vrstvit a způsobit vážné dentální problémy, jako je zánět dásní, zubní kazy, vypadávání zubů, o zapáchajícím dechu ani nemluvě. Ty mohou vést k dalším zdravotním komplikacím v jiných částech těla, např. v játrech nebo ledvinách, chronickým bolestem a celkovému zkrácení života. Když budete mazlíčkovi čistit zuby, budete tak pečovat o jeho celkové zdraví.

KDY a JAK ČASTO?
Je důležité z čištění zubů vytvořit zvyk a rutinu. Každý den má na to čas asi málokdo, ale alespoň 3x týdně to zvládnout jde. Menší rasy jsou k dentálním problémům náchylnější a zuby by se jim tedy měly čistit častěji než psům velkým. Vyberte si nějaký čas, kdy  váš mazel pohodlí a je v klidu. V pauze mezi běháním po venku asi není ten úplně nejlepší moment, ale během večerního polehávání by mohla přijít ta pravá chvíle.

JAK?!
Bohužel čištění pro většinu páníčků a jejich miláčků není úplně med. Ale nemusí to tak být. Když se budete řídit následujícími kroky, určitě to časem zvládnete!

  1. Přijďte připraveni. Vybavit byste se nejlépe měli kartáčkem a pastou. Velmi důležité je nepoužívat pastu určenou pro lidi. Ta obsahuje fluor a ten je pro psy extrémně jedovatý. Vhodnou psí pastu byste měli najít v každém dobrém obchodě s výbavou pro mazlíčky. Oblíbené jsou s drůbeží, rybí nebo hovězí příchutí. Kartáček vyberte měkký a takový, aby velikostně odpovídal. Pokud neseženete kartáček určený pro psy, zkuste použít dětský, nebo čištění proveďte bavlněným tamponem.

  2. Když máte všechno připraveno, sedněte si k vašemu pejskovi nebo si můžete kleknout. Nikdy si nad něj nestoupejte nebo se ho nesnažte přidržovat z vrchu, protože to ho akorát zneklidní nebo dokonce rozčílí. Je důležité na to jít pomalu a neustále na něj mluvit. Nejprve musíte vyzkoušet, jestli je váš mazel ochoten vám dovolit dělat cokoli s okolím jeho tlamy. Zkuste prstem s lehkým tlakem přejíždět podél jeho zubů a dásní. Pokud mu to nevadí naneste si na prst trochu pasty a dejte mu ochutnat, ať si na ni zvykne.

  3. Je na čase začít čistit! Zvedněte horní ret vašeho psa a jemnými kruhovými pohyby čistěte dásně a zuby. Začněte několika zuby a pokračujte dalšími. Celý zubní komplet byste měli zvládnout maximálně za 2 minuty. Vnější strana a zadní zuby jsou nejdůležitější, tam se vrství plak. Někdy se může objevit lehké krvácení, to je v pořádku.

  4. Po proceduře určitě vašeho svěřence odměňte. Dejte mu pamlsek, věnujte mu extra pozornost nebo si s ním hrajte. Zajistíte si tak postupně jeho přízeň k dalším čisticím sezením.

Další rady a tipy:

  • Neodkládejte čištění, začněte už se štěnětem. Dospělý pes si sice na čištění zvyknout dokáže, ale ušetříte si hodně práce a nervů, pokud začnete už s mladým vlkem.
  • Začněte pomalu, nepřežeňte to napoprvé. Když váš mazel není ochoten proceduru podstoupit, nechte to být a nenuťte ho. Zkuste to druhý den znovu a po malých krůčcích se dostávejte dál a dál.
  • Pokud se to někdy nepodaří a čištění skončí hádkou, jsou i další možnosti, jak se postarat o psí ústní hygienu. Existují tvrdé pamlsky, které zuby trochu očistí. Také se dají sehnat kousací hračky, které posilují a očišťují zuby a dásně. Určitě ale nic nenahradí pravidelné čištění!
  • Každý mazlíček by měl jít alespoň jednou ročně se zuby k veterináři. Ten je schopen provést podrobnější kontrolu a taky důkladné vyčištění.
  • Podávejte mazlíčkovi kvalitní výživná krmiva pro celkové zdraví a tím pádem odolnosti vůči infekcím. Nedávejte psovi zbytky z vašeho stolu, ale jen jídlo určené pro něj.

 

Zdroj článku: HPF

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Pet Trend

Kozlovice 1014

739 47

 
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz