Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Pet Trend
  4. Co jsou pre- a pro-biotika, a potřebuje je můj mazlíček?
13.07.2020
Pet Trend

Co jsou pre- a pro-biotika, a potřebuje je můj mazlíček?

Už jste určitě slyšeli termíny prebiotikum nebo probiotikum. To proto, že se čím dál častěji mezi chovateli skloňují a zároveň se o nich mluví i ve spojení se stravou člověčí. Můžete je najít ve spoustě kvalitních krmiv a je po nich čím dál větší poptávka. Ale víte vůbec, co pojmy znamenají a k čemu jsou tyto látky dobré? Potřebuje je váš mazlíček k životu? Pokračujte ve čtení a porozumějte zdraví vašeho mazla zase o trochu víc!


Termíny pre- a pro-biotika se týkají zažívacího ústrojí mazlíčka (a jiných strávníků). Zažívací trakt rozkládá a tráví potravu, absorbuje živiny, distribuuje je po celém těle a zabraňuje toxinům, aby pronikaly do krevního oběhu. Říká se, že zdravé střevo, potažmo zažívací trakt, znamená zdravý organizmus.  Trávicí trakt je největším imunitním orgánem a je pro zdraví důležitější, než si můžete myslet. Dle výzkumů leží 70 % psího imunitního systému v trávicím ústrojí. Jak tedy přispět k tomu, aby se těšil dobrému trávení a tím pevnému zdraví? Existuje několik klíčových látek a pre- a pro-biotika jsou mezi nimi. Pojďme se ale nejprve podívat na ostatní hráče v této důležité hře.

Pomocníci trávicího traktu

Pokud jste někdy měli problém s častým chozením nebo nechozením na záchod, určitě víte, k čemu je vláknina. Vláknina podporuje zažívací pravidelnost tím, že posunuje zbytky po strávení tlustým střevem dále optimální rychlostí. Zdravými zdroji vlákniny v krmivech je například lněné semínko, ovesné vločky, hrášek, brambory, batáty nebo řepa. Dalším nezbytným pomocníkem jsou trávicí enzymy, které fungují vlastně stejně jako u páníčků. Enzymy vytvořené např. ve slinivce rozkládají potravu, aby se z ní mohly všechny potřebné živiny pěkně vstřebat a roznést po celém tělePokud jsou nějaké enzymy přidány přímo do krmiva, zvyšují jeho stavitelnost a snižuje se tak zátěž pro mazlovo tělo. Dále jsou to fytonutrienty, které se nacházejí převážně ve slupkách ovoce a zeleninyFungují jako účinné antioxidanty a neutralizují volné radikály, aby pomohly udržet tělesné buňky zdravé. Fytonutrienty jsou v této ochranné funkci ze své podstaty nenahraditelné.

Probiotika

Pod pojmem probiotika se skrývají ty „hodné“ kmeny bakterií, které udržují bakteriální rovnováhu ve střevech. Podporují tak stravitelnost ingrediencí a jsou nepostradatelnou součástí imunitního systému. I když je váš pes nebo kočka o dost menší než vy, nosí s sebou ještě více střevních bakterií. Trávicí ústrojí vašich mazlíčků je navrženo tak, aby bylo schopno zvládat ohromnou nálož bakterií, které by velice pravděpodobně spustily životu nebezpečnou infekci, kdyby se dostaly do nějaké jiné části těla. Zdravá rovnováha bakterií v trávicím traktu udržuje obranyschopnost v dobré kondici. Pokud psa krmíte krmivem s přidanými probiotiky nebo nějaký probiotický doplněk sami do jídla přidáte, doplňujete tak trávicí trakt o cenné bakterie.

Pokud je na palubě zdravá hladina hodných bakterií, dějí se v těle mazla dobré věci:

tvoří se vitaminy
vláknina ze zeleniny je efektivně zpracovávána
zlé bakterie se drží na uzdě
je dobře postaráno o toxiny

Pokud by se rovnováha narušila, váš mazel by hned byl mnohem náchylnější k nemocem, zjednodušeně řečeno by se děly opačné věci, než jsme zmínili výše. Střevní stěna by se stala propustnější, živiny by se špatně vstřebávaly a zlé bakterie by se snadno dostávaly do těla.

Důležitou věcí ale je, aby byly probiotika do krmiva (ať už kupovaného nebo pokud je přidáváte sami) dodána až po tepelném zpracování. V jiném případě by vysoká teplota minimálně část prospěšných bakterií zabila.

Prebiotika

Prebiotika jsou specifické nestravitelné části jídla, které krmí převážně ty hodné střevní bakterie, probiotika, a pomáhají jim se množit. Jsou to složité cukry, jako jsou fruktooligosacharidy (FOS), inulin a oligofruktóza. Při fermentaci prebiotik v tlustém střevě vznikají další cenné látky, které například poskytují energii buňkám, pomáhají zbytkům posouvat se střevem dál, redukovat zlé bakterie, zabraňovat zánětu a jinak celkově prospívají trávicímu traktu. Kvalitní prebiotikum musí být určeno přímo psy, aby přežilo náročnou cestu jejich kyselým trávicím traktem.

Potřebuje tedy můj mazlíček pre- a pro-biotika?

Pokud se zeptáte takto, tak samozřejmě ano. Jsou to pro trávení, a tím i pro život, zásadní látky. Otázka spíše zní, jestli je nutné je v nějaké větší míře do jídelníčku přidávat. Jedná se o záležitost velice individuální a je možné, že váš mazlíček doplnění kvůli svému zdravotnímu stavu potřebuje. O tom byste se ale určitě měli poradit s vaším veterinářem, který situaci zhodnotí a doporučí další postup. Obecně vzato ale zdravý mazel žádné výrazné doplňování pre- a pro-biotik nepotřebuje. Pokud se váš pes stravuje kvalitně nebo ideálně kupujete šetrně zpracovaná krmiva s přidanými pre- a pro-biotiky, nemusíte si o nějaké dodatečné doplňování dělat starosti.

Pro některé psy by mohla samotná prebiotika ve formě doplňku stravy být dokonce nebezpečná. Pokud totiž pes trpí bakteriální nerovnováhou ve střevě a zlé bakterie mají převahu nebo mazlíček trpí nějakou jinou specifickou poruchou trávicího traktu, mohlo by mít podávání prebiotik dokonce opačný efekt. Prebiotikum by totiž nakrmilo převládající zlé bakterie a napáchalo tak více škody než užitku. U kvalitních krmiv, které mají tyto pomocníky v menší míře přidány pro lepší trávení se ale ničeho bát nemusíte.

 

Zdroj článku: HPF

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Pet Trend

Kozlovice 1014

739 47

 
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz